10+1 hasonlóság az anyák és a cégvezetők mindennapjaiban

2018.04.28

Az anyák munkaerőpiacra történő visszaintegrálásáról sokan sokféle megközelítésből írtak már. Fontos téma, amiben a különböző igények lassan, de talán elkezdtek közelíteni egymáshoz. Jó példa erre a Mommy Works Hungary Facebook csoport, ahol tapasztalatokat cserélhetnek és tanácsokat kérhetnek egymástól a különböző szakterületen dolgozó édesanyák, akik gyermekeik születése után vissza szeretnének térni a munka világába. És ha ez nem lenne önmagában elég támogatás, akkor ebben a csoportban még kifejezetten 4-6 órás állásokat is találhatnak az édesanyák, családbarát munkahelyeken. Személy szerint egy szuper kezdeményezésnek tartom, hogy nem kell egyedül megküzdeni a munkába visszatérés izgalmaival akkor, amikor az elszeparálódás érzése, a félelem és a bizonytalanság, némi önbizalomhiánnyal fűszerezve a tetőfokára hág.

Azt már most leszögezném előre, hogy cégvezető nem vagyok. Bár még lehetek. Az anyaságot viszont a nyolcadik éve gyakorlom két kislány mellett. Négy éve tértem vissza a munka világába, ahol közelről is megtapasztalhattam különböző kisvállalatok működését, ami kiegészülve a vezető beosztásban dolgozó ismerőseim tapasztalataival beigazolták az egyik egyetemi tanárom állítását: Minden anya vezetői munkát lát el minden nap. Hiszen anyaként is egy szervezet működését menedzseljük a nap 24 órájában sokszor emberfeletti logisztikával, türelemmel és kitartással.

Anyák, egy szervezet élén

  1. Logisztikai menedzser: Minden napunk percre pontosan be van osztva. Mindent és mindenkit a megfelelő időben eljuttatunk a megfelelő helyre. Bevásárolunk, dolgozunk, iskolába, óvodába, különórára visszük a gyerekeket és ha kell egy pillanat alatt újra tervezzük az egész napunkat.
  2. Csapatjátékos: Anyaként - jó esetben - nem egyedül kell vinnünk a "családi vállalkozásunk" irányítását, hanem van egy szövetségesünk, aki egy más nézőpontot hoz a szervezetünk vezetésébe, aki partnerünk és társunk. Jól meghúzott határokkal, pontosan megfogalmazott feladatkörökkel, a férfi és női vezetői stílus nagyon jól kiegészítik egymást.
  3. Bátorít és motivál: Elég jó anyakéntszabadon engedjük gyermekeinket, bízunk a képességeikben. Hagyjuk, hogy saját tapasztalatukból nyerjenek tudást önmagukról a játszótéri homokozások, a mászókázások vagy a testvérviták során. Bíztatjuk őket, ha elbizonytalanodnak, de nem oldunk meg mindent helyettük. Hiszünk abban, hogy ha valamit örömmel csinálnak, akkor sikereket érnek el és közben új képességekre is szert tehetnek. A túlféltés - vállalati nyelven mikromenedzselés - gyökere a bizalmatlanság, ami csak a motiválatlanságot és az önbizalomhiányt fokozza. (Az persze, hogy ebben a működésben magunkban vagy a gyermekünkben, alkalmazottunkban nem bízunk, már egy másik elgondolkodtató kérdés.)
  4. Céltudatos és határozott: Bár egy anya képes szabadon is engedni gyermekét, mert megbízik benne, egyértelemű határokat és kereteket húz, amikor erre van szükség. Például egy bevásárló központban hisztibe torkolló alkudozás vagy a lefekvés előtti időhúzás, akarom mondani "takarj be, még nem ittam, viszket a kezem, nem adtál (elég) puszit, takarj be, nem akarok holnap iskolába menni" játszmák esetén.
  5. Türelmes: Anyaként sok türelemre van szükségünk, mikor a legnagyobb hidegben, anorákban, sálban, sapkában jut eszébe csemeténknek, hogy pisilnie kell. Vagy a már említett bevásárlóközpont közepére időzített hiszti jelenet során, ahol árgus szemekkel figyeli a (vásárló) közönség, TE vajon hogy szerepelsz ebben a darabban. Tapasztalt anyaként a munkaerőpiacra visszatérve már meg sem fog kottyanni egy problémás ügyfél vagy egy akadékoskodó kolléga.
  6. Következetes: Azt gondolom, veszélyes játékot játszunk anyaként és vezetőként egyaránt, ha hangulatunktól vagy elfoglaltságunktól függően ítéljük meg gyermekünk vagy alkalmazottunk tettét, munkáját. Anyaként megtapasztaltam, hogy a kis lurkóknak bizony szuper szenzitív radarjaik vannak és kihasználják a rést a pajzson. A fifikásabbak pedig a legváratlanabb helyzetekben szembesítenek azzal, hogy "de anya múltkor is megengedted". Alkalmazottként pedig azt tapasztaltam meg, hogy bizonytalanságot és motiválatlanságot eredményez a következetlen vezetés.
  7. Kiváló emberismerő: Ha ugyanolyan hangerővel rászólok a gyerkőceimre, mert rossz fát tettek a tűzre, az egyik lányom elsírja magát, a másik pedig rám néz, felnevet kacéran, majd folytatja tovább amit elkezdett, kíváncsian várva a reakciómat. Testvérek, mégis különbözőek, akikhez eltérő csatornákon lehet kapcsolódni. Csak úgy, mint az alkalmazottakhoz, akik egy cégben dolgoznak.
  8. Kitartó és felelősséget vállal: Lehetsz akármilyen fáradt, kimerült vagy beteg, ha gyermeked az éjszaka közepén nyekken egyet, kipattan a szemed. Ha beteg ápolod, ha rosszat álmodik megnyugtatod. Lehet pocsék napod, nyomhatják a vállad súlyos terhek, a gyermekeidért, önmagadért és a családi szervezetért talpon maradsz és küzdesz erődön felül is és felelősséggel ellátod mindennap a munkádat. Egy jó vezető ugyanilyen megrendíthetetlen elszántsággal áll fel a padlóról nehéz időkben cége sikereit szem előtt tartva.
  9. Példát és irányt mutat: A norma alkotás, a keretek és feladatkörök egyértelmű meghatározása elengedhetetlen, hogy jól működjön egy szervezet. Igen ám, de nem csak a gyerekek, az alkalmazottak is utánzás alapján tanulnak elsősorban. Így hiába papolunk gyermekünknek a rendrakásról, ha saját ruháink is szerteszét vannak. És hiába mondja alkalmazottjának a vezető, hogy menjen haza betegen, ha lázasan ő is folyamatosan munkaügyben telefonál otthonról, netán az irodában "szenved".
  10. Gyorsan tanul és egy kicsit mindenhez ért: Anya, tanár, pszichológus, orvos, ápoló, szakács, fodrász, varrónő, logisztikus, hogy csak egy pár szerepet mondjak abból, amit nap mint nap ellátunk anyaként. A lista hétről-hétre bővül, az új képességeket pedig kérdés nélkül sajátítjuk el családunk sikeresebb működéséért. Ahogy vezetőként is kicsit minden alkalmazott munkáját ismerni kell, ha jó kapitányok szeretnénk lenni vállalatunk hajóján.

+1 Magas a kiégés kockázata! Vezetőként és anyaként egyaránt nagy a kiégés kockázata, ha magunkat és a pihenést is háttérbe szorítva csak a szervezetünk működéséért élünk. Nem attól leszünk jó anyák vagy vezetők, ha minden percben elérhetőek vagyunk gyermekünk vagy alkalmazottunk számára feszülten, idegesen.

Ha képes vagy felismerni, hogy szükséged van pihenésre is, vagy beismered ha hibázol szülőként, netán vezetőként és bocsánatot kérsz, azzal példát és irányt mutatsz a rád bízottaknak. Sőt véleményem szerint még a tekintélyedet is növeled hosszú távon. Nem kell tökéletes anyának és vezetőnek lenni minden más területet háttérbe szorítva. Legyél elég jó anya vagy vezető, aki ha hibázik, tanul belőle, amikor pedig szüksége van rá, akkor pihen és időt szán magára, a párjára vagy a barátaira. Mert ezekből fogsz tudni erőt meríteni akkor, amikor minden kétséget kizáróan rád van szükség.

A cikk eredetileg a www.psytrekcoaching.hu oldalon jelent meg.

© 2018 rePairTrek - Együtt Szövetségben. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el